A román miniszterelnök "rendkívül fontosnak" nevezte hivatalos franciaországi látogatását, kiemelve, hogy erre a két ország közötti diplomáciai kapcsolatok 140. évfordulójának esztendejében kerül sor.
"Országainkat stratégiai partnerség köti össze, és közös vágyunk még inkább stratégiai jelleget kölcsönözni ennek a partnerségnek, ezért aláírtunk egy frissített, ambiciózus struktúrájú menetrendet, amelynek célja még szorosabbra fűzni a Franciaország és Románia közötti kapcsolatot" - fogalmazott Orban a francia hivatali kollégájával folytatott megbeszélést követően, amelynek keretében több kétoldalú megállapodást írtak alá.
A román kormányfő kiemelte, a francia befektetők számos munkahelyet teremtettek Romániában, és a világjárványt megelőzően a két ország közötti kereskedelmi forgalom értéke elérte az évi csaknem 10 milliárd eurót. "Azt szeretnénk, hogy ez az együttműködés bővüljön, mélyüljön, legyen még változatosabb, legyen még több jó hatása" - tette hozzá.
Többek között szándéknyilatkozatot írtak alá a nukleáris energia polgári célú felhasználása terén történő együttműködésről, amely a cernavodai atomerőmű 3-as és a 4-es blokkjának megépítését, illetve az 1-es reaktor korszerűsítését érintené, további stratégiai partnerek bevonásával - mondta még Orban, aki további potenciális együttműködési területként említette a közlekedést, az energiapolitikát, illetve a kiberbiztonságot is.
"Ugyanakkor a biztonságot és a védelmet érintő kétoldalú párbeszéd intenzívebbé tételéről is döntöttünk" - nyomatékosította a román miniszterelnök, aki szerint a két ország közötti kulturális kapcsolatokról is szó esett az egyeztetésen.
Orban rámutatott, a találkozón kérte a francia kormányfő támogatását a Románia schengeni csatlakozásával kapcsolatos "pozitív döntés sürgetéséhez", illetve az országnak a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetbe való felvételéhez.